Hradecký demokratický klub, regionální politika

Autor: Pavel Rytíř <(at)>, Téma: Politika v Hradci Králové, Vydáno dne: 03. 02. 2009

V královéhradecké (také Východočeské) komunální a regionální politice se pohybuji od listopadu 1989. Nejprve v Občanském fóru, potom v Občanském hnutí (sloučeném do SD-LSNS) a od roku 1998 v Hradeckém demokratickém klubu (Sdružení SOS a nezávislých kandidátů).
Zatím pouze heslovitě.


Hradec Králové, Východočeský kraj, Královéhradecký kraj a trochu i Pardubický kraj бадан

чай с имбирем
1989 - 91  Občanské fórum
- Byl jsem zakládající člen a mluvčí stávkového výboru s.p. Orgatex od 21.11.1989, pomáhal jsem organizovat sbírky na pomoc stávkujícím studentům, komunikaci s koordinačním centrem OF v "domečku", účast zaměstnanců Orgatexu na hodinové generální stávce 28.11.1989 (v Hradci Králové stávkující naplnili Velké náměstí i s okolím), dohodu o ukončení činnosti KSČ v podniku a prosazování stanovisek OF v odborech a později i v dozorčí radě podniku, kam jsem byl zvolen za zaměstnance.
- Zúčastnil jsem se činnosti ekonomické komisi OF v Hradci Králové hned od listopadu 1989
- Na návrh klubu Obroda jsem byl zvolen členem Okresní rady OF v Hradci Králové 1990 - 1, zúčastnil jsem se několika místních a krajských sněmů OF
- V roce 1991 jsem patřil odpůrcům rozdělení OF na strany před uplynutím dvouletého volebního mandátu (domníval jsem se, že až před volbami 1992 se mělo OF "rozejít" do samostatných politických stran).
- Také jsem trochu pomáhal volebními kampaněmi OF: v červnu 1990 do Federálního shromáždění, v listopadu 1990 do Zastupitelstva Hradce Králové. V těchto volbách jsem nekandidoval, v listopadu jsem si zkusil poprvé práci v okrskové volební komisi.

1991 - 98  Občanské hnutí, Svobodní demokraté(OH), SD-LSNS
- člen od založení OH, zúčastnil jsem se za OH jednání o rozdělení Koordinačního centra v Hradci Králové ("domeček" nad podchodem) mezi OH a ODS, podílel se na organizaci dalšího vydávání Východočeského večerníku, když od něj ODS "dala ruce pryč" (pomáhal jsem se založením a podnikatelským záměrem společnosti Východočeský večerník s.r.o.)
- funkce v místní a okresní organizaci, delegát dvou sjezdů
- kandidát HDK (Svobodní demokraté, LSNS, SZ a nezávislí) v komunálních volbách 1994 (vedoucí kandidátky, nezvolen - první náhradník, člen Hodnotitelské komise Rady města HK 1994-7)
- delegát slučovacího sjezdu SD - LSNS v HK
- člen krajské volební komise za SD-LSNS ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 1996
- zaregistrován jako kandidát v senátních volbách 1996 v obvodu Hradec Králové - rezignoval jsem ve prospěch nezávislého kandidáta (na kandidátce ODA) MUDr. Bartáka (ten byl pak překvapivě zvolen, když porazil favorizovaného ing. Vlčka z ODS).
- místopředseda krajské rady SD-LSNS 1997, delegát sjezdu na Seči, kde byl sice zvolen předsedou Tomáš Sokol, jinak ale vše ovládli "národní socialisté"
- po konferenci v Dobříkově (podivně zorganizované přejmenování na ČSNS) vystoupil ze strany

od 1998 dosud  Hradecký demokratický klub (zkratka HDK)
  - spoluorganizátor činnosti v HK (zejména jako člen neformálního sdružení Hradecký demokratický klub)
- člen SOS (od ustavující valné hromady v dubnu 1998 také člen VV SOS)
- kandidát Hradeckého demokratického klubu ve volbách do Městského zastupitelstva v Hradci Králové v roce 1998 (na čtvrtém místě, nezvolen, člen Sportovní komise Rady města HK ve volebním období 1998 - 2002)
- od ustavení KO SOS v roce 2000 její předseda, také administrátor krajského webu SOS
- koordinátor účasti SOS v krajských volbách 2000 (kraj Královéhradecký) viz volební web.
- kandidát Hradeckého demokratického klubu ve volbách do Městského zastupitelstva v Hradci Králové v roce 2002 (nezvolen - výsledek HDK), spoluautor volebního programu HDK a volební kampaně HDK
- člen vyjednávacího týmu HDK při jednání o koalici ODS + VPM + ČSSD + KDU-ČSL + HDK (listopad 2002)
- spoluautor textu HDK do programového prohlášení Zastupitelstva HK na období 2002 - 2006 (text koaličního prohlášení zde)
- do 10. března 2003 organizátorem setkání "Vlajka pro Tibet" (poté, co skončil Martin Dvořák jako primátor, jeho nástupce Oldřich Vlasák ve vyvěšování tibetské vlajky před magistrátem nepokračoval - proto akci pořádala SOS a HDK - až do doby, kdy radní HDK Z. Fink v radě města opět vyvěšování tibetské vlajky před magistrátem prosadil
- od února 2003 člen komise pro městskou informatiku (18.03.2003 - 1.10.2006 předseda) - poradního orgánu Rady města Hradec Králové
- od února 2003 znovu členem sportovní komise Rady města Hradec Králové
- od května 2003 člen Řídícího skupiny pro aktualizaci Strategického plánu města Hradec Králové
- zastupoval SOS při jednání o koalici ED,VPM,SOS - VOLBA PRO KRAJ pro krajské volby 2004, kandidát této koalice, autor a správce webové stránky SOS ke krajským volbám 2004 v královéhradeckém kraji
- konference SOS ve Vernířovicích 9.4.2005 přijala návrh na postup SOS v parlamentních volbách 2006, byl zvolen "prvním" místopředsedou SOS, od dubna 2006 předseda SOS
- kandidát Hradeckého demokratického klubu ve volbách do Zastupitelstva města Hradec Králové v roce 2006, spoluautor volebního programu HDK a volební kampaně HDK
- kandidát koalice Volba pro kraj (VPM a SOS) ve volbách do Zastupitelstva kraje Královéhradeckého v roce 2008, spoluautor volebního programu a volební kampaně, administrátor volebního webu www.volbaprokraj.cz. A také pomoc se koalicí S.O.S. pro kraj Pardubický (SOS + US-DEU).
- Spoluautor knihy Snění o otevřené společnosti (Pavel Nováček, Pavel Rytíř, Václav Žák) mj. o deseti letech SOS, článek vydavatele.