Foto z roku 1998 Foto z roku 2008 Logo Sokol HK Logo sos-OF
Ing. Pavel Rytíř
(a také manželka, dcery, vnučky, další příbuzní; Pupáci; spolupracovníci; spolustraníci)
 
info [ zavináč ] pavelrytir.cz pavelrytir [ zavináč ] volny.cz
Hlavní menu
Rubriky / témata
Weby, kam píšu (nebo jsem psal)
Weby, o které se starám
Doporučuji číst
Informace

Ostatní:
pavelrytir[zavináč]volny.cz
info[zavináč]pavelrytir.cz

Softwarová výpomoc Cabalsoft.

phpRS Copyright (c) Jiří Lukáš, 2001-2005
Kde mne najdete
Sem vložte text i s HTML syntaxí nebo si vyberte některou z předdefinovaných šablon. Součástí předdefinových šablon jsou i systémové bloky!
Vítejte na mém webu !

Narodil jsem se 15. října 1949 v Hradci Králové, kde od té doby bydlím (s přestávkami na vystudování vysoké školy a absolvování základní vojenské služby).

Od roku 1973 jsem ženatý (manželka Stanislava) a mám dvě dospělé dcery - Kristýnu (1974) a Bohdanu (1976), obě úspěšně absolvovaly studium práv. Manželům Bohdaně a Milanu Toušovým se v lednu 2004 narodila dvojčata Luisa a Olga, Kristýně a Filipovi Fuchsovi pak v dubnu 2004 dcera Barbora, v březnu 2009 dcera Helena a v květnu 2012 další dcera Jůlinka.

Od 9.4.2004 do 30.1.2010 jsem byl předsedou Strany pro otevřenou společnost, do 31. 5. jsem ještě zůstal předsedou krajské organizace SOS. Od 1. 6. 2010 jsem nestraník, člen sdružení sos-OF.


Některé články obsahují zatím pouze přehled bodů z minulého webu. Jako datum vydání článku je občas použito datum (konce) události / etapy. Pokud se to povede, tak by tento web mohl sloužit jako mé paměti (pokud si ještě něco vůbec pamatuji). P. R.
Politika - OF

„Nejsme jako oni“ aneb „napracovaná revoluce“

Vzpomínky na 17. listopad 1989, napsané do ankety týdeníku Sedmička (Královéhradecko), zveřejněno i na dnes již zaniklém webu SOS, archivováno na www.sos-of.cz.

     Vlastní pátek 17. listopadu 1989 mi v paměti nijak neutkvěl. Ve víkendových zprávách Československá televize nadprůměrně mlžila kolem studentského průvodu, takže jsem chtěl slyšet ze zahraničního rozhlasu více. A slyšel jsem o zmlácených účastnících průvodu, stávce studentů, stávce herců a nakonec o založení Občanského fóra v Praze. Gloria Jeans
     Pracoval jsem tehdy v královéhradeckém Orgatexu jako programátor-analytik. V pondělí odjížděla část kolegyň a kolegů na školení a tak jsme si dohodli telefonické relace do Krkonoš (tehdy jsme si mohli o mobilních telefonech nechat zdát). V úterý jsme v podniku založili stávkový výbor, stal jsem se jeho mluvčím. To mj. znamenalo spojení se stávkovým výborem hradeckých vysokoškoláků, pro které jsme uspořádali peněžní sbírku a které jsme pozvali na pátek do Orgatexu – na dobu, kdy se vrátí ostatní ze školení. A také spolupráci se vznikajícím OF ve stávkujícím divadle (tehdy ještě DVÚ). Глория Джинс
     Na týden od 20. – 27. 11. 1989 mám několik výrazných vzpomínek na vývoj situace. Nejprve jsme si říkali „je to dobré, hnulo se to, ale ještě to ONI mohou zastavit“ a proto jsem si třeba první prohlášení OF z České televize nahrál na stařičký kazetový magnetofon od Sinclairu, pro případ, že by se ho nepodařilo vydat tiskem. Pak začal rozhlas vysílat několik let nevysílané hity Waldemara Matušky. A televize ukázala – ještě s tendenčním komentářem – ty spousty lidí na Václavském náměstí. Dubčeka a Kubišovou na tribuně. To už to vypadalo „že je velká šance na změnu režimu“, zvláště pak, když televize ukázala příchod dělníků z ČKD Praha na ten Václavák a také vystoupení Miroslava Štěpána v tomtéž ČKD, kde ho zaměstnanci, většinou dělníci vypískali za skandování „nejsme malé děti“. A definitivně byla možnost změny režimu jasná poté, co všichni mohli v televizi vidět plnou Letenskou pláň. Já jsem to pak měl ještě proložené povinnostmi při víkendového Mistrovství ČSR ve sportovní gymnastice, pomocí rodičům s domkem, kam se přestěhovali, s několika účastmi na hradeckém shromáždění na Velkém náměstí, kde mluvil – snad mne paměť neklame – Josef Vágner a třeba Oldřich Kužílek a se zapojením do ekonomické komise hradeckého OF. Také si ovšem pamatuji, že vůbec nebylo jasné, jak se zachovají represivní složky režimu. Proto mi jsou spíše k smíchu ti, kteří jsou „po válce generály“ a diví se, že OF hned nezakázalo KSČ. Ale pamatuji si třeba také to, že ve stávce byla na hradeckých vysokých školách pouze zhruba polovina studentek a studentů, ta druhá polovina „pro jistotu“ odjela domů. A ještě si pamatuji, že pro změnu režimu se angažovali i někteří komunisté a naopak mnozí bezpartijní (jak se tehdy říkalo) byli „velmi opatrní“ a radili počkat a neangažovat se.
     V pondělí 27. 11. 1989 pak došlo k definitivní porážce starého režimu – k úspěšné generální stávce. Z výpočetního střediska Orgatexu se dvouhodinové stávky zúčastnili prakticky všichni, z ostatních zaměstnanců podniku zřetelná většina, ne však všichni. Vzhledem k tomu, že se stávkový výbor řídil jedním z nejčastěji citovaných hesel té doby „NEJSME JAKO ONI“, tak samozřejmě k účasti nikoho nenutil a účast (na rozdíl od účasti na režimních akcích) všichni napracovali. Ještě než se té době začalo říkat sametová revoluce, pro sebe jsem ji měl pojmenovanou jako NAPRACOVANOU REVOLUCI. S improvizovanými transparenty (posloužily násady od košťat a lepenka z krabic od tabelačního papíru) odešla více než stovka lidí na zcela zaplněné Velké náměstí. Tedy vlastně jsme se na něj ani nevešli a skončili jsme vedle chrámu sv. Ducha. A protože stejně úspěšná byla generální stávka v celé republice, všichni váhající přestali režim podporovat, cesta k oficiální politické změně se otevřela a iniciativa už zůstala Občanskému fóru. V Praze i v Hradci Králové. Do konce roku se pak stalo vše podstatné – na druhý pokus nová vláda, odstranění vedoucí úlohy KSČ z Ústavy, Havel a Dubček nejvyššími ústavními činiteli, stejně jako noví předsedové městského, okresního a krajského národního výboru v Hradci Králové. Do konce týdne po generální stávce dosáhl náš stávkový výbor toho, že KSČ přestala působit v podniku.
     Po dvaceti letech jsem rád, že jsem u toho mohl být a trošičku té změně pomoci – nejen (i když také) zvoněním klíči na náměstí. Po celou dobu normalizace jsem si říkal, „stačí, aby odešli Sověti a všechno ostatní už sami zvládneme“. Nezvládli jsme všechno, ale rozhodně bych se před Listopad 1989 nechtěl už nikdy vrátit. A v mnoha oblastech jsem osobně dosáhl mnohem více, než v co jsem krátce po 17. listopadu 1989 doufal. Snad bych ještě podotkl, že jsem stále názoru, že změna režimu u nás proběhla docela civilizovaně a obešla se bez výrazných křivd, které by poznamenaly budoucí vývoj. Ovšem, pravda, až po Maďarsku, Polsku i NDR. Smutné ovšem je, že česká politická třída za tu dobu opět do značné míry zdiskreditovala pojmy politik a politika, a že opět hodně lidí uvažuje v kategoriích „my a ONI“.

| Autor: Pavel Rytíř | Vydáno dne 14. 11. 2009 | 9298 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Rozhovor pro Sedmičku
Novinky
26.03.2019: (Ne)pracující senior
Od července 2017 již nejsem nikde zaměstnán. Spolu s ostatními společníky jsme prodali své podíly ve společnosti V-TEL.
Od 1. 7. 2016 pracuji už jenom na velmi zkrácený úvazek ve firmě V-TEL HK (z ostatních firem skupiny ORTEX jsem odešel, jsem nyní společníkem V-TELu). Nárok na starobní důchod mi vznikl 15. 2. 2013, od toho dne taky důchod pobírám.

31.10.2014: Komunální volby 2014
Opět jsem pomáhal s účastí Hradeckého demokratického klubu, za který jsem kandidoval a byl (na šestý pokus) zvolen do Zastupitelstva HK.
HDK získal 26,56% (12 mandátů), po povolebním vyjednávání je náš lídr Zdeněk Fink kandidátem koalice na primátora Hradce Králové.

11.05.2012: Jůlinka - pátá vnučka
11. 5. 2012 dopoledne se v Brně narodila Kristýně a Filipovi třetí dcera - Jůlinka (3,8 kg). Je to naše pátá vnučka!

22.02.2011:
Na stará kolena jsem absolvoval autoškolu a 14. února 2011 jsem si vyzvedl svůj první řidičský průkaz. Co to udělá s bezpečností našich silnic se ještě s určitostí neví.
Z rodinného alba 


Vyhledávání

Vyhledat text

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server